Pikavastaus:
3,7 V:n litium-ionipolymeeriakku (LiPo) on ladattava pus{2}}tyyppinen kenno ja yksi yleisimmistälitium-ionipolymeeriakkukennot käytetään pienikokoisissa elektroniikkatuotteissa. Sen kevyt laminoitu pussi voidaan tehdä ohueksi, kaareviksi tai mukautettuiksi mitoiksi, joten se sopii hyvin puetettaviin laitteisiin, IoT-laitteisiin, lääketieteelliseen elektroniikkaan, kämmenlaitteisiin ja robotiikkaan.
Tuotesuunnittelussa kapasiteetti on vain yksi osa päätöstä. Kennon on myös vastattava vaadittua jatkuvaa ja huippupurkausvirtaa/C--luokitusta, latausprofiilia, suojapiiriä (PCM/BMS), käyttölämpötilaa, käytettävissä olevaa tilaa, liitin- ja johdinkokoonpanoa ja sertifiointitarpeita. OEM-projekteissa näiden parametrien määrittäminen ajoissa auttaa välttämään jännitteen laskun, kuumuuden, huonon käyttöajan, turvallisuusongelmat ja kalliit uudelleensuunnittelut.
Johdanto
3,7 V:n LiPo-akun valinta alkaa tuotteen mekaanisesta tilasta ja kuormitusprofiilista-ei vain kapasiteettitavoitteesta.
Näitä kennoja käytetään laajalti, koska niissä yhdistyvät pieni paino, kompakti pakkaus ja joustavat muototekijät. Mutta koteloon sopiva akku voi silti toimia huonommin, jos sen latausjännite, C-luokitus, suojausasetukset, lämpötila-alue tai sertifiointipolku ovat väärät.
Tässä oppaassa selitetään tärkeimmät suunnitteluparametrit-kennorakenteesta ja CC/CV-latauksesta purkauskykyyn, PCM/BMS-suojaukseen, varastointiin, turvallisuuteen ja mukautettuihin OEM-vaihtoehtoihin,{1}}jotta voit valita tai määrittää oikean 3,7 V:n LiPo-ratkaisun aiemmin suunnitteluvaiheessa.
1. Mikä on 3,7 V:n litium--ionipolymeeriakku?
A Litiumioniakku 3,7von ladattava litiumakku, joka on rakennettu joustavaan laminoituun alumiinipussiin.
Sitä kutsutaan yleisesti myös a3,7v lipokenno, yksi-kennon lipo-akku, tai1S litiumpolymeeriakku.
LiPo-soluissa käytetään kevyttä pussirakennetta. Tämä antaa tuotesuunnittelijoille paljon enemmän vapautta työskennellessään ohuiden, kaarevien tai{1}}tilarajoitteisten koteloiden kanssa [1].
Kemia ja toimintaperiaate
Sisällä ayksisoluinen lipo, akussa tyypillisesti yhdistyy litiumkobolttioksidi (LCO), nikkeli-mangaanikoboltti (NMC) tai kolmikantinen katodimateriaali ja interkaloitu grafiittianodi [1].
Latauksen ja purkamisen aikana litiumionit liikkuvat katodin ja anodin välillä elektrolyytin läpi.
Tärkeimmät jänniteparametrit sisältävät:
- Nimellisjännite: 3,7V
Tämä on standardin litiumpolymeerikennon keskimääräinen käyttöjännite normaaleissa purkausolosuhteissa [1].
- Suurin latausjännite: 4,20 V
Tavallinen 3,7 V:n LiPo-akku ladataan normaalisti 4,20 V:iin.
- Korkea{0}}jännitevaihtoehdot: 3,8 V / 3,85 V
Edistynytkorkea{0}}jännitelipo (LiHV)kennot voidaan ladata 4,35 V:iin tai 4,40 V:iin. Näitä malleja käytetään, kun vaaditaan suurempaa energiatiheyttä saman mekaanisen jalanjäljen sisällä [2].
2. Tekninen vertailu: litium-ioni vs. litiumpolymeeriakut
Insinöörit vertaavat usein pus{0}}tyyppisiä litiumpolymeerikennoja sylinterimäisiin litium--ionikennoihin, kuten18650ja21700muotoja [3].
Molemmissa teknologioissa käytetään litium{0}}ionikemiaa, mutta niiden mekaaninen rakenne luo merkittäviä eroja.
|
Parametri |
3,7 V litium-ionipolymeeri (LiPo) |
Sylinterimäinen litiumioni{0}} (18650 / 21700) |
|
Muototekijä |
Joustava, erittäin{0}}ohut pussi, kaarevat tai mukautetut muodot |
Jäykkä teräksinen tai alumiininen lieriömäinen tölkki |
|
Gravimetrinen energiatiheys |
Korkea johtuen pienemmästä pakkauspainosta eikä raskaasta teräskotelosta |
Korkeasta erittäin korkeaan |
|
Volumetrinen joustavuus |
Erinomainen mukautetuille mitoille ja tiukoille mekaanisille koteloille |
Kiinteät standardimitat, kuten 18 mm × 65 mm |
|
Sisäinen vastus (IR) |
Voi tukea suuria purkautumisnopeuksia optimoiduilla pinottuilla elektrodirakenteilla |
Matala tai kohtalainen riippuen kemiasta ja solurakenteesta |
|
Turvamekanismi |
Pussi voi laajentua tai turvota vakavan väärinkäytön seurauksena |
Saattaa sisältää CID-, PTC- ja purkaussuojauksen [4] |
|
Paino |
Erittäin paino{0}}optimoitu |
Raskaampi metallitölkin rakenteen vuoksi |
Monissa kannettavissa tuotteissa päätös on mekaaninen suunnittelu.
Jos kotelossa on kiinteä sylinterimäinen paristolokero, 18650 tai 21700 voi olla parempi valinta.
Jos käytettävissä oleva tila on ohut, epäsäännöllinen, kaareva tai erittäin räätälöity, a3,7 V:n litium-ionipolymeeriakkuyleensä antaa suunnittelutiimille enemmän joustavuutta.
A yksikennoinen 3,7 V litiumakkuei saa kytkeä suoraan kiinteään tasavirtalähteeseen.
Se vaatii kontrolloituaCC/CV latausprofiili, tarkoittaa vakiovirta/vakiojännitelatausta [3], [5].
Tämä latausmenetelmä on vakiona litium-ioni- ja litiumpolymeerikennoissa.

Vakiovirran (CC) vaihe
Laturi syöttää ensin säädeltyä latausvirtaa.
Tyypillinen vakiolatausnopeus on noin0.5C - 1C, riippuen soluspesifikaatiosta.
Tässä vaiheessa akun jännite nousee vähitellen, kunnes se saavuttaa maksimilatauskynnyksen noin4.20V [5].
Vakiojännite (CV) -vaihe
Kun solu saavuttaa4,20 V ± 50 mV, laturi pitää jännitteen vakiona.
Latausvirta alkaa sitten pienentyä [5].
Tämä vaihe antaa akun saavuttaa täyden kapasiteetin lisäämättä jatkuvasti napajännitettä.
Maksun lopettaminen
Lataus päättyy, kun virta putoaa määritetylle katkaisutasolle.
Yhteinen päätealue on noin0,02 - 0,05 C [5].
Purkauksen katkaisujännite
Alempi käyttöraja on tyypillisesti noin3.00V.
Syväpurkaus alle noin2.50V–2.80Vvoi aiheuttaa vakavaa solujen hajoamista. Se voi myös lisätä riskiä kuparivirtakollektorin hajoamisesta, sisäisistä oikosulkuista ja pysyvästä kapasiteetin menetyksestä [6].
4. C-luokitus- ja purkauskäyrien ymmärtäminen
The-luokituskuvaa lataus- tai purkausvirtaa suhteessa akun nimelliskapasiteettiin.
Peruslaskelma on:
Nykyinen (A)=Kapasiteetti (Ah) × C-nopeus
Esimerkiksi:
1000 mAh akku vastaa 1Ah:ta.
1C:ssa:
1Ah × 1C=1A
5C:ssa:
1Ah × 5C=5A
Tästä syystä C-luokituksella on niin suuri merkitys valittaessa a3,7v lipo akkueri sovelluksiin.
► Alhainen-tyhjennys- ja valmiustilalaitteet: 0,2–1 C
Tämä valikoima on yleinen tuotteille, jotka priorisoivat käyntiajan ja syklin käyttöiän huippuvirran sijaan.
Tyypillisiä sovelluksia ovat:
- IoT-anturit
- Älykkäät puettavat vaatteet
- Lääketieteelliset seurantalaitteet
- Bluetooth-laitteet
- Vähätehoiset{0}}valvontajärjestelmät
Näille tuotteille vakaa purkaus ja alhainen itsepurkautuminen{0}} ovat yleensä tärkeämpiä kuin äärimmäinen virta.
► Jatkuva keskipurkaus: 2C–5C
Tämä valikoima sopii paremmin laitteille, joilla on kohtalainen virrantarve.
Tyypillisiä sovelluksia ovat:
- Mobiili POS-päätteet
- Kädessä pidettävät teollisuusskannerit
- RF-lähettimet
- Kannettava elektroniikka
- Pienet moottorit ja toimilaitteet
Akun on säilytettävä vakaa jännite samalla kun se tuottaa suurempaa jatkuvaa virtaa.
► Korkean{0}}nopeuden LiPo-paketit: 15–30 C+ Burst
Korkean{0}}LiPo-paketiton suunniteltu sovelluksiin, jotka tarvitsevat erittäin suurta huippuvirtaa.
Tyypillisiä esimerkkejä ovat:
- Multikopterit
- Kaupalliset droonit
- Robotiikka
- RC-laitteet
- Dynaamiset servotoimilaitteet
- Tehokkaat{0}} kannettavat järjestelmät
Nämä sovellukset voivat vaatia 15C, 20C, 25C, 30C tai korkeampaa purskepurkaustehoa.
Oikean C-luokituksen valitseminen on tärkeää.
Akku, jonka purkautumiskyky on riittämätön, voi kokea liiallista jännitehäviötä, lämmön muodostumista, huonoa käyttöaikaa tai lyhentynyttä käyttöikää.

5. Akun suojaus: Miksi PCM ja BMS ovat pakollisia
Litiumakut vaativat valvottuja käyttöolosuhteita.
Ylilataus, yli-purkautuminen, oikosulut, liiallinen virta ja epänormaalit lämpötilat voivat kaikki aiheuttaa turvallisuusriskejä.
Tästä syystä monissa akkupakettien malleissa on integroitu aSuojauspiirimoduuli (PCM)taiAkunhallintajärjestelmä (BMS).
Kannettavien litiumakkusovellusten turvallisuusarviointi voi sisältää myös standardeja, kutenIEC 62133 [4], [7].
Tyypillinen 3.7V LiPo-suojarakenne
► Ylilataussuoja
PCM katkaisee latauspolun, jos kennojännite nousee määritellyn ylilataussuojakynnyksen yläpuolelle.
Tyypillinen suojausalue voi olla noin4.25V–4.30V [4].
Tämä auttaa estämään akun jäämisen vaaralliselle latausjännitteelle.
► Yli-purkaussuojaus
Suojapiiri katkaisee kuorman, kun kennojännite laskee määritellyn katkaisutason alapuolelle.
Tyypillinen alue voi olla noin2.40V–2.50V [4].
Tämä auttaa vähentämään syväpurkausvaurioiden riskiä.
► Oikosulku- ja ylivirtasuoja
Nopeatoimiset{0}}MOSFET-kytkimet voivat irrottaa akun, kun virta ylittää suunnitellun rajan.
Tämä suojaa kennoa ja kytkettyä elektroniikkaa seuraavien aikana:
- Ulkoiset oikosulut
- Moottorin jumiutumisolosuhteet
- Liiallinen kuormitusvirta
- Johdon viat
- Epänormaalit virtapiikit
Korkeavirta{0}}sovelluksissa PCM-asetusten on vastattava sekä akkukennoa että todellista kuormitusprofiilia.
► Lämmönhallinta NTC-termistorilla
AnNTC termistorivoidaan lisätä valvomaan akun lämpötilaa.
Isäntälaite tai laturi voi käyttää tätä lämpötilasignaalia latauksen lopettamiseen, kun akku on hyväksytyn toiminta-alueen ulkopuolella.
Yleinen latauslämpötila-alue on noin0 astetta 45 asteeseen, vaikka todellinen raja riippuu solun spesifikaatiosta [7].
Lääketieteellisten laitteiden, puettavien, ulkokäyttöön tarkoitettujen elektroniikkalaitteiden ja{0}}tehokkaiden sovellusten lämpövalvonta voi olla tärkeä osa akun turvallisuussuunnittelua.
6. Real World Applications
Litiumpolymeeritekniikan tärkein etu on suunnittelun joustavuus.
A ladattava litiumpolymeeriakkuvoidaan rakentaa useilla paksuuksilla, kapasiteetilla, muodoilla, purkausnopeuksilla ja lankakokoonpanoilla.
Siksi se sopii monenlaisiin tuotteisiin.
► Puettavat ja älykkäät rannelaitteet
Puettavat vaatteetniissä on usein hyvin rajallinen sisätila.
Akun muodolla on yhtä paljon merkitystä kuin akun kapasiteetilla.
Mahdollisia malleja ovat:
- Kaaren -muotoiset LiPo-akut
- Kaarevat LiPo-solut
- Ultra-ohuet litiumpolymeeriakut
- Pienet pussisolut
- Muokatut{0}}litiumpolymeeriakut
Tyypillisiä sovelluksia ovat:
- Älykellot
- Lääketieteelliset rannekkeet
- Fitness-seuraajat
- Älykkäät renkaat
- Käytettävät terveysmittarit
Näissä projekteissa akun mittojen on ehkä noudatettava tuotteen koteloa eikä päinvastoin.
► Älykkäät IoT- ja etäanturit
IoT-tuotteettarvitsevat yleensä alhaisen virrankulutuksen ja pitkän valmiustilan.
Hyvin valittu{0}}pussisolu tukee:
- Langattomat anturit
- Omaisuuden seurantalaitteet
- GPS-laitteet
- Etävalvontalaitteet
- Älykodin laitteet
- Teolliset IoT-solmut
Pitkäikäisten-IoT-tuotteiden kohdalla insinöörien tulee arvioida itsepurkautuminen,{1}}valmiusvirta, käyttölämpötila ja lataustaajuus.
► Lääketieteelliset diagnostiikkalaitteet
Lääketieteellinen elektroniikkavaativat usein tasaista akun suorituskykyä ja tiukkaa laadunvalvontaa.
Hakemukset voivat sisältää:
- Kannettavat diagnostiikkalaitteet
- Lääketieteelliset valvontalaitteet
- Puettavat terveysanturit
- Kannettavat testilaitteet
- Potilaiden seurantajärjestelmät
Tuotteesta ja markkinoista riippuen akun pätevyys voi edellyttääISO 13485valmistuksen valvonta jaIEC 62133-2turvallisuusvaatimukset [7].
► Sub-Zero Operations
Tavalliset litiumakut menettävät suorituskykynsä alhaisissa lämpötiloissa.
Ulkovarusteet ja kylmän{0}}ympäristön elektroniikka voivat vaatia erikoisvalmisteita matalassa{1}}lämpötiloissa.
Jotkut mallit voivat ylläpitää hyödyllistä tehoa noin lämpötilassa-40 astetta.
Tyypillisiä sovelluksia ovat:
- Ulkona käytettävät seurantalaitteet
- Kylmä{0}}ketjun valvonta
- Talviurheiluelektroniikkaa
- Teolliset anturit
- Etävalvontalaitteet
Alhainen{0}}lämpöinen akku valinnassa tulee ottaa huomioon sekä purkausteho että latausrajoitukset.
►Kaupalliset droonit ja robotit
Droonitja robotiikka tarvitsee suurta tehoa kevyessä paketissa.
Nämä sovellukset käyttävät useinkorkean-nopeuden purkamisen moni-solupakkauksetpystyy tuottamaan jatkuvaa tai purskevirtaa edellä25C.
Tärkeitä suunnitteluparametreja ovat:
- Jatkuva purkausvirta
- Huippupurkausvirta
- Jännitteen lasku
- Sisäinen vastus
- Akun paino
- Solujen yhteensopivuus
- Lämpöteho
Näille tuotteille ei riitä pelkkä{0}}kapasiteetin akun valitseminen.
Akun on myös toimitettava tarvittava virta ilman liiallista lämpöä tai jännitteen pudotusta.
7. Säilytys, hoito ja turvallisuus: Akun turpoamisen välttäminen
Tyypillinen litiumpolymeerikenno voi tarjota noin300-500 latauskertaaennen kuin kapasiteetti laskee alle noin 80 % alkuperäisestä nimellisarvostaan tietyissä testiolosuhteissa [8].
Akun todellinen käyttöikä riippuu suuresti siitä, kuinka kennoa ladataan, puretaan, säilytetään ja käytetään.
► Varastointitila-lataus-: 3,80 V–3,85 V
Vältä pitämästä akkua jatkuvasti täyteen ladattuna, jos haluat säilyttää pitkäaikaista -säilytystä.
Täysin ladattu tavallinen LiPo-kenno on lähellä4.20V.
Varastointia varten kennojännite ympärillä3.80V–3.85V, tai suunnilleen40–50 % lataustila, voi auttaa vähentämään{0}}pitkän aikavälin hajoamista [8].
Tämä on erityisen tärkeää silloin, kun valmiit tuotteet voivat olla varastossa useita kuukausia ennen käyttöä.
► Lievittää solujen turvotusta
Akun turpoaminen johtuu yleensä kaasun muodostumisesta pussin sisällä.
Tämä voi johtua elektrolyytin hajoamisesta ja kiinteän elektrolyytin välivaiheen eli SEI:n hajoamisesta [6].
Yleisiä syitä ovat:
- Pitkäaikainen{0}}altistuminen korkeille lämpötiloille
- Ylilataus
- Lataus yli määritetyn jännitteen
- Vakava yli{0}}purkaus
- Sisäiset oikosulut
- Mekaaninen vaurio
- Solujen ikääntyminen
- Väärät latausolosuhteet
Kaasuntuotanto voi sisältää CO2:ta, CO:ta ja hiilivetyjä [6].
Turvonnut litiumpolymeeriakku tulee poistaa käytöstä.
Sitä ei saa jatkaa lataamista tai käyttää tuotteessa.
► Turvallinen hävittäminen
Vaurioituneita, turvonneita, vanhentuneita tai --käyttöikänsä lopussa olevia litiumakkuja tulee käsitellä sovellettavien paikallisten akku- ja elektroniikkajätevaatimusten mukaisesti.
Käytä hyväksyttyjä akkujen kierrätys- tai -e-jätteen keräyskanavia.
Älä laita litiumpolymeeriakkuja tavalliseen kotitalousjätteeseen.
8. Blumotin mukautetut 3,7 V litiumpolymeeriratkaisut
Hyllyssä olevat-paristot-eivät sovi kaikkiin tuotteisiin.
Monissa kompakteissa elektroniikkaprojekteissa akun valinta alkaa käytettävissä olevasta mekaanisesta tilasta.
Shenzhen Blumoti Energy Co., Ltd.tarjoaa mukautettuja akkuratkaisuja sovelluksiin, joissa pussin vakiomitat, purkautumisnopeudet, johtojen pituudet, liittimet tai suojapiirit eivät täytä suunnitteluvaatimuksia.
► Mukautetut muototekijät
Mukautetut litiumpolymeeriakutvoidaan suunnitella tiettyjen mekaanisten vaatimusten mukaisesti.
Vaihtoehtoja voivat olla:
- Kaarevat LiPo-akut
- Ultra-ohuet, alle 1,0 mm:n akut
- L-muotoiset paristot
- Pyöreät pussisolut
- Pienet litiumpolymeeriakut
- Mukautetut leveydet ja pituudet
- Mukautetut kapasiteettialueet
- Erikoismuotoiset akut
Tavoite on yksinkertainen: sovita enemmän käyttökelpoista akkukapasiteettia tuotteen sisällä jo olevaan tilaan.
► Mukautetut johdot, liittimet ja suojalevyt
Täydellinen akkuratkaisu voi sisältää myös:
- PCM-suojalevy
- Mukautettu langan pituus
- JST liittimet
- Molex-liittimet
- PH2.0 liittimet
- XH2.5 liittimet
- NTC termistori
- Mukautettu liittimen napaisuus
- Akun eristys
- Mukautetut tarrat
Tämä voi vähentää toissijaista kokoonpanotyötä lopputuotteen valmistuksen aikana.
► Maailmanlaajuiset sertifikaatit
Eri markkinat ja sovellukset voivat vaatia erilaisia akun vaatimustenmukaisuusasiakirjoja.
Blumoti tarjoaa sertifiointitukea, mukaan lukien:
- UN38.3
- UL 1642
- CE
- IEC 62133-2
- RoHS
- KC
Nämä vaatimukset voivat vaikuttaa sekä tuotekehitykseen että kansainväliseen toimitukseen [4], [7], [9].
OEM- ja ODM-projektien sertifiointivaatimuksista tulisi keskustella ajoissa.
Sertifioinnin vahvistamisen odottaminen massatuotantoon voi aiheuttaa tarpeettomia viiveitä.
9. Usein kysytyt kysymykset
01.Mitä eroa on 3,7 V:n ja 3,8 V:n LiPo-akulla?
Standardi3,7V LiPo akkunormaalisti veloittaa4.20V.
A 3,8 V tai 3,85 V korkeajännite-LiPo-akku, jota kutsutaan myös aLiHV akku, käyttää kemiaa, joka on suunniteltu korkeammalle latausjännitteelle.
Kennon rakenteesta riippuen maksimilatausjännite voi saavuttaa4,35 V tai 4,40 V [2].
Korkeampi latausjännite voi lisätä volyymienergian tiheyttä.
Laturin on kuitenkin tuettava oikeaa maksimijännitettä.
Tavallisen 4,20 V:n LiPo-laturin ei pitäisi automaattisesti olettaa tukevan 4,35 V:n tai 4,40 V:n LiHV-akkua.
02.Voinko ladata 3,7 V:n LiPo-akun suoraan 5 V USB-portista?
Ei.
A 3,7 V litiumpolymeeriakkuei saa kytkeä suoraan 5V USB-virtalähteeseen.
Akku vaatii erillisenCC/CV litiumakun latauspiiri.
Yleisiä laturin ohjaimia ovat mmTP4056jaMCP73831.
Latauspiiri ohjaa virtaa CC-vaiheen aikana ja rajoittaa akun jännitteen noin4.20VCV-vaiheen aikana [5].
Tämä suojaa akkua hallitsemattomalta ylilataukselta.
03. Kuinka kauan 3,7 V:n litiumpolymeeriakku kestää?
Standard LiCoO2 tai NMC pussisolut tarjoavat tyypillisesti noin300–500 täyteen lataus-purkausjaksoaennen kuin kapasiteetti laskee alle noin 80 % alkuperäisestä nimelliskapasiteetista normaaleissa testiolosuhteissa [8].
Todellinen syklin käyttöikä riippuu useista tekijöistä:
- Latausjännite
- Purkaussyvyys
- Maksun määrä
- Purkausnopeus
- Käyttölämpötila
- Varastointilämpötila
- Lataustila varastoinnin aikana
- Akun laatu
- Sovelluksen kuormitusprofiili
Kohtuullisessa lämpötilassa ja kohtuullisessa purkautumissyvyydessä käytetty akku kestää yleensä pidempään kuin akku, joka on alttiina korkeille lämpötiloille, syvälle pyöräilylle tai jatkuvalle korkean{0}}jännitteen varastoinnille.
04.Mikä aiheuttaa 3,7 V:n litiumpolymeeriakun turpoamisen?
Turvotus johtuu kaasun muodostumisesta pussikennon sisällä.
Tämä johtuu yleensä elektrolyytin hajoamisesta tai SEI:n hajoamisesta [6].
Yleisiä syitä ovat:
- Pitkäaikainen-uimurilataus lähellä tai yli 4,20 V
- Liiallinen latausjännite
- Käyttölämpötilat yli noin 60 astetta
- Sisäiset oikosulut
- Mekaaninen vaurio
- Vaikea ikääntyminen
- Yli-purkaus alle noin 2,50 V
Turvonnut akku tulee poistaa käytöstä ja käsitellä asianmukaisen akun kierrätyskanavan kautta.
Viitteet ja tekniset standardit
[1] Linden, D. ja Reddy, TB
Paristojen käsikirja, 4. painos.McGraw{0}}Hill Education.
Kattaa pussikennoarkkitehtuurin, polymeerielektrolyytit ja litium{0}}ionien interkalaatiokemian.
[2] Schipper, F., et ai. (2017).
"Arvostelu: Katodimateriaalien viimeaikaiset edistysaskeleet ja näkymät litiumioniakkuihin{0}}."
Advanced Energy Materials, 7(8), 1602873.
Kattaa korkeajännitteiset{0}}katodimateriaalit ja 4,35 V–4,40 V LiHV-mekanismit.
[3] Battery University, Cadex Electronics.
BU-206: Litiumpolymeeri: Substance vai Hype?
BU-409: Lataus litiumionia.
Tarjoaa alan viitetietoja litiumpolymeerirakenteesta, CC/CV-latauksesta ja akun muototekijöistä.
[4] UL 1642.
Standardi litiumparistojen turvallisuudelle.
Underwriters Laboratories.
Kattaa oikosulun-, ylilatauksen, mekaanisen väärinkäytön ja muut litiumakun turvallisuusarvioinnit.
[5] Texas Instruments & Microchip Technology.
Sovellushuomautus AN2175: Litium-ioni/polymeerikennojen latausmenetelmät.
Tarjoaa teknisiä ohjeita vakiovirran/vakiojännitteen lataamiseen ja latauksen lopettamiseen.
[6] Arora, S., et ai. (2016).
"A Review on Degradation and Safety Mechanisms in Lithium{0}}ion Batteres."
Journal of Power Sources, 312, 142–157.
Käsittelee elektrolyytin hajoamista, kaasun muodostumista, turpoamismekanismeja ja kuparin liukenemista vakavan yli{0}}purkauksen aikana.
[7] IEC 62133-2:2017.
Toissijaiset kennot ja akut, jotka sisältävät alkalisia tai muita ei--happoelektrolyyttejä - Kannettavien, suljettujen toissijaisten litiumkennojen ja -akkujen turvallisuusvaatimukset.
Kansainvälinen sähkötekninen komissio.
[8] Ecker, M. et ai. (2014).
"Li(NiMnCo)O2/LiCoO2-pohjaisten solujen kalenteri- ja eliniäntutkimus."
Journal of Power Sources, 248, 839–851.
Tarjoaa viitetietoja litium{0}}-ionikalenterin ikääntymisestä, syklin kestosta, kapasiteetin säilyttämisestä ja säilytysolosuhteista.
[9] Yhdistyneiden Kansakuntien Euroopan talouskomissio (UNECE).
UN Manual of Tests and Criteria, osa III, alajakso -38.3 - UN38.3.
Määrittää kansainväliset litiumkennojen ja akkujen kuljetustestausvaatimukset.
